JAK STWORZYĆ SILNE HASŁO

przez | 5 sierpnia 2019

JAK STWORZYĆ SILNE HASŁO

Czy wiesz, jak stworzyć silne hasło do swojego konta? Jeśli chcesz skorzystać z jakieś usługi lub zwyczajnie załatwić ważną sprawę online, bardzo często jako użytkownik spotkasz się z sytuacją, gdzie zostaniesz zmuszony do rejestracji na danym portalu.

Logowanie – czyli weryfikacja identyfikatora oraz hasła, to proces nieodłączny podczas serfowania po sieci.

Hasło, które wymyślisz będziesz musiał podawać zarówno na stronie banku, jak i podczas przeglądania ulubionego forum, czy korzystając z portalu społecznościowego.

Tutaj nasuwa się ważne pytanie – jak stworzyć silne hasło? Okazuje się, że to dość proste, a mimo to wiele osób zapomina o podstawowych zasadach. Dlatego też, śpieszymy z pomocą.

Jak stworzyć silne hasło

Aby odpowiedzieć na pytanie jak stworzyć silne hasło, warto dowiedzieć się, jakie czynniki wpływają na jego moc.

Kombinacja znaków, z których składa się hasło, powinna być skomplikowana oraz złożona z wielu liter, cyfr lub symboli.

Silne hasło, to takie, które charakteryzuje się małym prawdopodobieństwem złamania oraz rozszyfrowania.

Jeżeli rejestrując się do danej witryny, Twoje hasło będzie silne, wówczas istnieje mała szansa włamania i kradzieży cennych danych.

Tworzenie mocnego hasła w praktyce

Podczas logowania lub rejestracji, witryna wymaga od użytkownika dwóch elementów – jest to identyfikator (login) oraz hasło. Bardzo ważne jest, aby nie używać tej samej kombinacji znaków w obu polach.

Takie rozwiązanie może doprowadzić do katastrofy, bowiem do włamania się na konto nie potrzeba zaawansowanego oprogramowania, tym bardziej zespołu doświadczonych hakerów.

Taki sam problem dotyczy Twojego numeru telefonu, pesel lub adresu zamieszkania. Tworząc silne hasło unikaj podawania wyżej przedstawionych danych, które są często łatwe do znalezienia i ułatwiają złamanie kodu.

Podobna kwestia tyczy się imion dzieci lub osób Ci bliskich, nazw ulubionych zespołów czy imienia domowego zwierzaka.

Takie informacje można łatwo zdobyć np. z profilu na portalu społecznościowym i umieszczenie tych danych w haśle działa na Twoją niekorzyść.

Jeśli chcesz stworzyć silne hasło, które będzie trudne do rozszyfrowania i skutecznie zabezpieczy Twoje dane, skorzystaj z wskazówek, które przedstawiamy.

Silne hasło – czyli jakie?

Podstawową kwestią, o której użytkownicy bardzo często zapominają jest długość hasła.

Wiele witryny wymaga wpisania pole z hasłem zaledwie 4 znaków, co w gruncie rzeczy jest niebezpieczne i naraża internautę na niebezpieczeństwo.

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie stworzenie silnego hasła o długości ośmiu lub więcej znaków. Wówczas proces łamania kodu jest o wiele trudniejszy i trwa dłużej.

Długie oraz skomplikowane ciągi wyrazów utrudniają pracę hakerom i botom. Warto wymyślić kreatywne hasło, które będzie długie oraz skomplikowane, a jednocześnie łatwe do zapamiętania.

Kolejnym element, o którym chcemy przypomnieć jest używanie znaków specjalnych. W pewnym stopniu utrudnia to rozszyfrowanie kodu, jednak boty coraz lepiej radzą sobie z tą kwestią.

Używanie symboli oraz cyfr (np. %, $, #, @, &, ^,1, 2, 7) to dobry pomysł, ale nie jeśli hasło będzie krótkie i mało skomplikowane – wówczas to nie wystarczy.

Dobrym rozwiązaniem jest także użycie dużych liter, które będą mieszać się z małymi. Element ten znacząco wpływa na siłę hasła i pomaga zabezpieczyć konto przed niechcianym atakiem.

Często ludzie zastępują np. literę „i” cyfrą „1” – jest to dodatkowe zabezpieczenie, które ma wpływ na siłę hasła.

Jednak, jeżeli ciąg znaków będzie zbyt krótki i łatwy (np. dom1nik) to takie rozwiązanie nic pozytywnego nie da.

Stwórz hasło silne oraz skomplikowane, ale w taki sposób, abyś je szybko zapamiętał – na przykład: 1Wlazł%kotek%na%ploteK%0.

Hasło długie, a zamiast spacji użyto znaku specjalnego, znalazły się tam nawet dwie liczby, duże i małe litery. Co więcej, łatwo je zapamiętać.

Stwórz silne hasło - zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Gdy już uda Ci się stworzyć silne hasło, które będzie odpowiednio długie i skomplikowane pamiętaj, aby nie używać go na wszystkich stronach internetowych.

Błąd ten może kosztować użytkownika naprawdę wiele. Rejestrując się w kilku witrynach, zawsze używaj innego hasła.

Jeśli jednak stron jest tak dużo, że trudno zapamiętać wszystkie kombinacje, zadbaj o to, aby hasła jak najmniej się powtarzały.

Wówczas zwiększasz bezpieczeństwo swoje oraz danych, które znajdują się pod daną domeną.

Stworzenie silnego hasła jest bardzo ważne, bez względu na to, na jaką stronę internetową się logujesz.

Oczywiście najważniejsze są serwisy i strony związane z finansami – portfele płatnicze, kryptowalutowe czy internetowy serwis transakcyjny, obsługujący Twoje konto bankowe.

Obiektem ataku może być nawet Twoje konto z mediów społecznościowych (np. Twitter, FB, Instagram, itd.), gdzie często czatujesz ze znajomymi.

Wyobraź sobie, że nagle ktoś ma dostęp do wszystkich danych i jest w stanie wykorzystać je przeciwko Tobie.

Dla przykładu: wystarczy adres zamieszkania, aby na Twoje nazwisko zamówić sto przesyłek z portalu aukcyjnego. Jednego dnia dostajesz rachunek na kilkaset złotych, mimo że nic nie zamawiałeś.

Zawsze twórz silne hasło na strony internetowe. Tylko wtedy możesz czuć się bezpiecznie, a Twoje dane nie dostaną się w niepowołane ręce.